DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 4425882,17%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Metaverse

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Metaverse

ABONE OL
Mart 16, 2022 12:00
Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Metaverse
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geleceğimiz olan çocuklarımıza ve gençlerimize bırakacağımız dünyanın her açıdan sürdürülebilir ve yaşanabilir olması gerekmektedir. 2021 yılı sonunda gerçekleştirilen COP26 İklim Değişikliği Zirvesi'ndeki temel gündem olan iklim değişikliğiyle ilgili aksiyon alınmasındaki yetersizlik, bu konuda daha fazla çabada ve özveride bulunulması gerektiğini göstermiş oldu. Sürdürülebilir ve herkes için yaşanabilir bir dünya yaratma hedefiyle Birleşmiş Milletler (BM)'in belirlediği 17 adet Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA), tüm dünya ülkelerini tek bir noktada birleştirerek insanlığın ve doğanın geleceğinin korunmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.

 

UNDP Türkiye'nin açıklamasına göre belirlenen bu 17 Amaç arasında sağlık ve kaliteli yaşam, nitelikli eğitim, ekonomik büyüme, sanayi, yenilikçilik, altyapı ve iklim eylemi gibi alanlar yer almaktadır. Birbiri ile bağlantılı olan ve ortak sorunları ele alan SKA’lar için farklı alanlarda farkındalık artırıcı çeşitli çözümler geliştirilmektedir. Bu çözümleri mümkün kılacak araçlardan biri de son dönemde gündemden düşmeyen “metaverse” kavramıdır. Metaverse, konumdan, zamandan ve fiziksel yeterlikten bağımsız olarak insanları özgürleştiren, merkeziyetsiz ve özerkliği önemseyen sanal bir evrendir. İnternetin ve teknolojik altyapının olduğu her yerden bu sanal evrendeki topluluklarla iletişime geçmek mümkündür. Bu sanal evrenlerde eğlenirken öğrenebilir ve aynı zamanda dünyamızın sürdürülebilirliği konusunda farkındalık yaratacak çözümler üretebiliriz.

 

BM tarafından belirlenmiş 17 Küresel Amaç içerisinde, metaverse evreninde insanlığın ve dünyamızın sorunlarına çözümler arama süreçlerinde bizlere yol gösterebilecek olan sağlık ve kaliteli yaşam, nitelikli eğitim ve iklim eylemi SKA’ları yer almaktadır. Dünya genelinde sağlık hizmetlerine erişim eşit koşullarda sağlanamadığından, bu sorunun çözümünü metaverse’le sağlayabiliriz. Örneğin, sanal sağlık hizmetleri sayesinde dünyanın bir ucundayken bile istediğiniz ülkedeki doktorlardan randevu alıp muayene olabileceksiniz. Böylece, herkesin genel sağlık hizmetine güvenilir biçimde erişmesinin önü açılmış olacak.

 

Başka bir örnek olarak, nitelikli eğitimi dünya genelinde sağlayabilmek için sanal sınıflar inşa edebileceğiz ve bu sanal sınıfların her türlü ihtiyacını sağlayabileceğiz. Bu sayede eğitimin hem niteliğini artırabileceğiz hem de eğitimde fırsat eşitliği yaratabileceğiz. BM ülkelerinin üzerinde durduğu “iklim eylemi” amacı için ise metaverse’ün katkılarından söz etmek mümkün. Çoğu aktivitenin metaverse ortamına taşınmasıyla çevreye zarar veren eylemlerin etkisi belirli bir ölçüde hafifleyebilecektir. Örneğin, seyahat etmek zorunda kalmadan çalışabilirsek ve alışveriş yapabilirsek karbon ayak izimizi biraz da olsa azaltabiliriz. Veya eğlence sektörü aktivitelerinde vakit geçirmek için sahip olduğumuz fiziksel kaynakları kullanmamıza gerek kalmazsa iklim eylemi için önemli ve olumlu adımlar atmış oluruz. Sürdürülebilirlik hedefleri için sağlıktan eğitime, ulaşımdan turizme ve çevreye her alan üstüne düşeni yapmalıdır. Bu sayede metaverse sanal evreninde insanların toplumların ve çevrenin sürdürülebilirliği ile ilgili farkındalıkları artırılabilir. 

 

Belirlenen 17 Amaç’ın hepsi için metaverse’te ayrı ayrı farkındalık yaratabiliriz. Metaverse evrenlerindeki çoklu katılıma imkan sağlayan simülasyonlar ve oyunlar aracılığıyla verilecek eğitimlerle hem insanların durumun ciddiyetini anlaması sağlanır hem de insanların -örneğin tarım ve hayvancılık gibi konulardaki- gerekli bilgiyee ve deneyime sahip olması sağlanır. Unutmamak gerekir ki metaverse’ün artılarını bu amaçlar için kullanırsak hem bizler kazanırız hem de gezegenimiz kazanır çünkü metaverse SKA’lar ile daha da değerlidir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Haber Kulesi / Manşet Haberi / Güncel Bilgiler / Genel Bilgiler / Bilgi Kulisi / Optik Haber / Hızlı Haber