DOLAR 33,0962 0.2%
EURO 36,2314 0.48%
ALTIN 2.638,570,66
BITCOIN 21564012,95%
İstanbul
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tanıtım Yazısı
Tanıtım Yazısı
Engelsiz Filmler Festivai’nin Programı Belli Oldu

Engelsiz Filmler Festivai’nin Programı Belli Oldu

ABONE OL
Ekim 5, 2021 14:50
Engelsiz Filmler Festivai’nin Programı Belli Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl 11-17 Ekim 2021 tarihleri arasında Puruli Kültür Sanat tarafından çevrim içi ve fiziki olarak dokuzuncu kez gerçekleştirilecek olan Engelsiz Filmler Festivali, son dönemin en beğenilen uzun ve kısa metraj filmlerinden oluşturduğu 38 filmlik programıyla sinemaseverleri buluşturmaya hazırlanıyor. Festivali’in bu yılki programında Ulusal Uzun Film YarışmasıKısa Film YarışmasıAbsürtOditoryumKaleydoskop ve Çocuklar İçin seçkileri yer alıyor. 

 

FESTİVAL TAMAMEN ERİŞİLEBİLİR VE ÜCRETSİZ  

Türkiye ve dünya sinemasının son dönemde öne çıkan, beğeniyle karşılanan ve ödüller toplayan filmlerini Ankara ve Türkiye’deki tüm sinemaseverlerle buluşturacak olan Festival, tüm filmleri her yıl olduğu gibi göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar içinse ayrıntılı altyazı seçenekleri ile erişilebilir olarak izleyicilerine sunacak. Festival’in salon gösterimleri Ankara’da, 11-13 Ekim tarihleri arasında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, çevrim içi gösterimleri ise 11-17 Ekim tarihleri arasında eff2021.muvi.com adresinden gerçekleştirilecek. Festival filmleri, web sitesinden açıklanan gün ve saatlerde salonda ve çevrim içi platform üzerinden ücretsiz takip edilebilecek. Engelsiz Filmler Festivali’nde film gösterimlerinin yanı sıra yönetmenlerle gerçekleşecek söyleşiler de erişilebilir olacak.

 

FESTİVAL DOKUZUNCU YILINDA BİRÇOK YENİLİKLE GERÇEKLEŞECEK

Engelsiz Filmler Festivali, dokuzuncu yılında sinemaseverleri birçok yenilikle karşılayacak. Seyircinin aşina olduğu klasik seçkilerin yanı sıra ismi değişen ve yeni eklenen seçkileriyle de farklılıklar sunacak Festival’in en büyük yeniliği uluslararası nitelikte gerçekleştirilecek Kısa Film Yarışması olacak. Festival’in ilk yılından bu yana Engelsiz Yarışma olarak yerli sinemanın en iyi örneklerinin buluştuğu bölüm ise bu yıldan itibaren Ulusal Uzun Film Yarışması olarak gerçekleştirilecek. Festival; OditoryumKaleydeoskop ve Absürt isimli yeni seçkileriyle de farklı türdeki filmleri seyircisiyle buluşturacak. 

 

Festival Bu Yıl 38 Erişilebilir Filmi Seyircisiyle Buluşturacak 

Toplamda 38 filmin gösterileceği Engelsiz Filmler Festivali’nin bu yılki programında Ulusal Uzun Film YarışmasıKısa Film YarışmasıÇocuklar İçinOditoryumKaleydoskop ve Absürt seçkileri yer alıyor. 

 

KISA FİLM YARIŞMASI

Festival bu yıl kısa film türünün gelişimine katkı sağlamak, bu alandaki üretimin ilerleyen yıllarda daha da artmasına öncülük etmek ve kısa film yönetmenlerine destek vermek amacıyla Kısa Film Yarışması gerçekleştirecek. Bu yıl 20 farklı ülkeden 66 kısa filmin başvuru yaptığı Kısa Film Yarışması’nda 8 ülkeden 13kısa film yer alacak. Sinema Yazarı Hasan Nadir Derin, Yönetmen Emre Yalgın ve Engelsiz Filmler Festivali Program Koordinatörü Gamze Hamamcıoğlu’ndan oluşan seçici kurul üyeleri tarafından belirlenen finalistler arasında Egor Gavrilin’in 40 Yaş Üstü Erkekler İçin Örgü Kulübü (Knitting Club For Men Over 40)Aslak Danbolt’un Anne (Mamma)Deniz Telek’in Anuş,(Anoush), Victoria Warmerdam’ın Bıyık (Mustachio), Zeynep Dilan Süren’in Büyük İstanbul Depresyonu (The Great İstanbul Depression)Radik Kudoyarov’un Hediye (The Gift)Vladimir Koptsev’in Hemşiremin Merhameti (My Sister's Mercy) Yasemin Demirci’nin İklim Değişimi (Climate Change), Marco Arruda’nın Magnética, Farnoosh Abedi’nin Malakout, Kayahan Kaya’nın Peşimdeki Polis (The Police After Me), Sami Morhayim’in Susam, ve Hüseyin Aydın Gürsoy’un Toz olmak (Turning to Dust) filmleri bulunuyor. 

 

Finale kalarak Festival programında yer alan filmler En İyi FilmEn İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri için yarışacak. Festival izleyicileri ise verdikleri oylarla Seyirci Özel Ödülü’nün sahibini belirleyecekler.              

 

Kısa Film Yarışması’nın bu yılki Seçici Kurul’unda ise kurgucu, araştırmacı ve bağımsız festival programcısı Azza Chaabouni, International Short Film Week Regensburg Direktörü Insa Wiese ve Kısa Film Yönetmenleri Derneği Kurucu Başkanı Sidar Serdar Karakaş yer alıyor. 

 

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI’NDA 5 İDDİALI FİLM 

Prestijli birçok ulusal ve uluslararası festivalde ödüller toplayan yapımların yer aldığı Ulusal Uzun Film Yarışmasın’da bu yıl; Barış Sarhan’ın dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan ve oyuncu olmak isteyen bir AVM güvenlik memurunun trajikomik hikayesi anlatan ilk uzun metrajı Cemil Şov, Faysal Soysal’ın katıldığı pek çok festivalden ödüllerle dönen ve darbe sonrası travmalara ve kadın cinayetlerine getirdiği özgün bakış açısıyla farklı siyasi, ahlaki ve felsefi bakış açıları sunan filmi Ceviz Ağacı, Azra Deniz Okyay’ın tüm ülkede elektriklerin kesildiği bir günde dört farklı karakterin kesişen hikâyelerini anlatan ve 77. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde “Büyük Ödül”e layık görülen Hayaletler, Ferit Karol’un kendi halinde bir aile babası olan Orhan'ın zor günler geçirdiği süreçte ailesiyle arasındaki ilişkiye odaklanan ve 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Behlül Dal En İyi İlk Film” ödülünü kazanan filmi Kumbara ve Cihan Sağlam’ın bir süredir ilişkilerinde problemler yaşadığı eşi Sevgi'nin kendisini aldattığını düşünen Ahmet'in hikâyesine odaklanan ve 31. Uluslararası Ankara Film Festivali’nde “En İyi İlk Film” ödülünü kazanan Uzun Zaman Önce filmleri yer alıyor. 

 

Ulusal Uzun Film Yarışması’nın bu yılki Seçici Kurul’unda ise yönetmen Banu Sıvacı, senarist ve yapımcı Emine Yıldırım ve yönetmen İnan Temelkuran yer alıyor. 

 

Seçici Kurul’un belirleyeceği En İyi FilmEn İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri ile seyircilerin belirleyeceği Seyirci Özel Ödülü17 Ekim Pazar günü akşamı çevrim içi yayınlanacak ve tüm Türkiye’den takip edilebilecek Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.

 

ODİTORYUM

Müzik ve sesin dönüştürücü gücüne odaklanan filmlere kulak vererek, dünyanın farklı coğrafyalarında müziği ya da sesi merkezine alan hikâyeleri seyirciyle buluşturacak “Oditoryum” seçkisinde; Enrique Sánchez Lansch’ın Gürültü Senfonisi (A Symphony of Noise) ve Beth B’nin Lydia Lunch: Savaş Asla Bitmez (Lydia Lunch: The War is Never Over) filmleri gösterilecek.

 

KALEYDOSKOP

Hakim bakış açısını sorgulayıp farklı bakış açıları sunan alternatif bir sinema deneyimi vadeden “Kaleydoskop” seçkisinde; Rémi Chayé’nin Calamity: Martha Jane Cannary’nin Çocukluğu (Calamity, a Childhood of Martha Jane Cannary) ve Alastair Lee’nin Kör Tırmanış (Climbing Blind) filmleri seyirciyle buluşacak.

 

ÇOCUKLAR İÇİN 

Geleceğin sinefil adaylarını sinemanın büyülü dünyasıyla tanıştırarak, minik izleyicilere film izleme alışkanlığı ve sinema kültürü kazandırmayı amaçlayan “Çocuklar İçin” seçkisinde; Christoph Sarow’un Blieschow, Yaprak Moralı ve Are Austnes’nin Cüce ve Tilki (The Tomten and the Fox),  Henning Backhaus’un Dünyanın En İyi Orkestrası (The Best Orchestra in the World), Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte ve Zoé Devise’ın Göçmenler (Migrants), Joost van den Bosch ve Erik Verkerk’in Mürekkep (Ink – Inkt), Gerd Gockell ve Jesús Pérez’in Siyah Beyaz (Black and White), Marjolaine Perreten’in Sonbaharın Son Günü (The Last Day of Autumn), Vera van Wolferen’in Turist Kapanı (Tourist Trap) ve Aliona Baranova’nın Yaprak (Leaf – Lístek) filmleri yer alacak.

 

ABSÜRT

Rutinlerin dışına çıkartan beklenmedik, anlam verilemeyen olayları ve daha önce hiç yan yana düşünülmeyen şeyleri seyirciyle buluşturacak olan “Absürt” seçkisinde; Guido Hendrikx’in Bir Adam ve Bir Kamera (A Man and A Camera) filmi olacak.

 

Bunun yanı sıra Festival, aynı başlıkta Clermont-Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali’nin özenle hazırladığı 6 filmlik bir programla da en beğenilen absürt kısaları izleme fırsatı sunacak. Festival'in program koordinatörü Jean-Bernard Emery’nin 2002-2020 yılları arasından seçtiği yapımları kapsayan seçkide; Evan Morgan’ın Acayip Komik Bir Hikaye (A Pretty Funny Story), Michael Mohan’ın İşte Böyle Öleceksin (This is How You Die), Alexandre Poulichot’un İyi Ölümler (Bonne Mort), Hans Petter Moland’ın Omuz Omuza (United We Stand), Céline Devaux’un Pazar Yemeği (Sunday Lunch) ve Max Porter ile Ru Kuwahata’nın Ziyan Olmuş Boşluk (Negative Space) filmleri yer alacak. 

 

SİNEMAYA EŞİT ERİŞİME DESTEK VEREN TÜM DESTEKÇİLERİMİZE TEŞEKKÜRLER 

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin destekçileri arasında ABD Büyükelçiliği, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Sabancı Vakfı bulunuyor. Festival, Hollanda Büyükelçiliği, Goethe-Institut Ankara, Avusturya Kültür Ofisi, İsviçre Büyükelçiliği ve Institut Français Türkiye’nin değerli iş birlikleri ve erişilebilir Festival mekanı sağlayan: Çankaya Belediyesi’nin desteği ile gerçekleşiyor.

 

Festival’in hizmet sponsorları Sesli Betimleme Derneği ve Yay Yapım.

 

Engelsiz Filmler Festivali, medya sponsorları; BirGün Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Altyazı Dergisi, ab-ilan.com, artdogistanbul.com, artfullivng.com, beyazperde.com, bianet.org, filmhafizasi.com, filmloverss.com, gazeteduvar.com, karnaval.com, lavarla.com, sadibey.com, sanatatak.com, sinemalar.com, t24.com ve Kutsal Motor’a da teşekkürlerini sunar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.