DOLAR 33,0672 0.19%
EURO 36,0842 0.19%
ALTIN 2.618,811,92
BITCOIN 21353701,85%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tanıtım Yazısı
Tanıtım Yazısı
Vodafone Business, yeni teknolojilerle birlikte şehirleri akıllı hale getiriyor

Vodafone Business, yeni teknolojilerle birlikte şehirleri akıllı hale getiriyor

ABONE OL
Ekim 3, 2021 15:27
Vodafone Business, yeni teknolojilerle birlikte şehirleri akıllı hale getiriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Marmara Urban Forum’da ‘Akıllı Şehir Tasarımında Dijital Dönüşüm Yolculuğu’ paneline katılan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, akıllı şehirlerin dijital dönüşüm yolculuğunda Vodafone olarak sundukları çözümleri anlattı.

 

İşletmelerin dijital iş ortağı Vodafone Business, Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen ve ‘Çözüm Üreten Kentler: Yeniden Düşün, Birlikte Hareket Et’ başlığı etrafında şekillenen Marmara Urban Forum’a katıldı. Dünyanın dört bir yanından 400’den fazla konuşmacı ve 100’ün üzerinde oturuma ev sahipliği yapan forumda paneller, eğitimler, çalıştaylar, networking toplantıları ve yuvarlak masa toplantıları gibi farklı türlerde etkinlikler gerçekleştirildi. 

 

Moderatörlüğünü Radiant Yönetim Danışmanlığı Yönetici Ortağı E. Emre Kanaat’ın yaptığı ‘Akıllı Şehir Tasarımında Dijital Dönüşüm Yolculuğu’ paneline Siemens’ten Gülşah Öztürk, Innova Bilişim Çözümleri Kurumsal Satış Direktörü Emre Özdal, OCTO Telematics Stratejik Pazarlama ve İstihbarat Müdürü Tina Martino ve İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Bülent Alabaş ile birlikte Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu da katıldı.

 

Özlem Kestioğlu: “Akıllı şehirlerin en temel özelliği, çağın en önemli teknoloji enstrümanlarını şehir hayatına dahil edebilmesi…”

Akıllı şehirlerde dijital dönüşümün tartışıldığı panelde Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, şunları söyledi: “Vodafone Türkiye olarak, akıllı şehirlerin önümüzdeki dönemde ekonomik ve sosyal kalkınmanın temel unsurlarından biri olacağını düşünüyoruz. Bu tür şehirlerin bir lüks değil bir ihtiyaç olduğuna ve sürdürülebilir bir şehir hayatı için kentlerin hızla uçtan uca akıllı şehirler haline gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Akıllı şehirleşmede enerji veya atık toplama gibi tek bir dikey belirlemek yerine bütünsel bir bakış açısına sahip olmamız gerekiyor. Dijitalleşme, bu bütünsel yaklaşımın hayata geçirilebilmesi için etkili bir araç. Geçtiğimiz yıllarda Deloitte Türkiye ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliği ve 23 büyükşehir belediyesinin katılımıyla, Akıllı Şehir Yol Haritası Raporu adıyla kapsamlı bir rapor hazırladık. Bu rapor, akıllı şehir programlarının ülke ölçeğinde tasarlanması ve bütünsel bir biçimde uygulanması halinde, akıllı şehirlerin Türkiye'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'na katkısının yılda yaklaşık 30 milyar TL olacağını ortaya koydu. Bu doğrultuda, başta belediyeler olmak üzere kamu kurumlarının dijitalleşmesi için çalışıyor, şehirlerimizi dijital geleceğe hazırlamak için pek çok projeye imza atıyoruz. Bu projelerimiz önümüzdeki dönemde de devam edecek.”

Özlem Kestioğlu, Vodafone olarak sundukları çözümlerle ilgili de şu açıklamalarda bulundu: “Nesnelerin İnterneti teknolojisine dayanan akıllı şehir çözümlerimizle, otobüslerden otomatlara, asansörlerden bina aydınlatma ve havalandırma sistemlerine, belediyecilik uygulamalarından güvenlik sistemlerine kadar, uzaktan kontrol edilebilen cihaz ve sistemler sayesinde akıllı şehirlerin temellerini atıyoruz. Tarımın dijitalleşmesi de bunun ayaklarından birini oluşturuyor. Kısa bir süre önce İzmir Ekolojik Denge Derneği, Çiğli Belediyesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi iş birliğiyle ‘Yaşasın Gediz’ projesini başlattık. Bu projede, 2 farklı noktadaki su kirlilik durumunu takip etmek için Vodafone Business olarak bölgeye dijital tarım istasyonları kuruyoruz. Bu sayede alanda çalışan paydaşların sağlıklı ve anlık veriye erişerek müdahale alanları belirlemelerine ve bu verileri bilimsel çalışmalarında kullanabilmelerine imkan sunuyoruz.

Yeni bir dünya inşa etmede sürdürülebilirliğin çok önemli bir kaldıraç olacağını düşünüyoruz. Burada da akıllı şehirler inşa etmek önemli bir rol oynuyor. Biz Vodafone Business olarak şehirleri yeni teknolojilerle birlikte akıllı hale getirmek için bu alanlardaki projelerimizi önümüzdeki dönemde de 5G teknolojisiyle zenginleştirerek uygulamaya devam edeceğiz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.